Kızlık zarı

Bu makalede kızlık zarı ile ilgili aklınıza takılan sormak isteyip de soramadığınız bir çok konuyu anlatmaya çalışacağım. Bu yazımızda kızlık zarı nedir , kızlık zarı nerededir , kızlık zarı dikimi nasıl yapılır , flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi , geçici kızlık zarı dikimi , kızlık zarı dikimi anlaşılır mı , kızlık zarı kaç defa dikilir , kızlık zarı diktirenlerin yorumları ve kızlık zarı dikimi fiyatlarını irdeliyoruz. 

KIZLIK ZARI NEDİR?

Kızlık zarı vajina girişinde halka şeklinde mukoza dediğimiz, deriden farklı yapıda daha çok ağız içi dokularına benzeyen zar şeklinde bir yapıdır. Vajina mukozasına komşu olmakla beraber doku alt yapısı tamemen farklıdır ve en çarpıcı özelliği çok hızlı bir iyileşme ve yenilenme özelliği olna vajina dokusuna tam ters olarak kızlık zarı dokusunun iyileşme özelliği olmamasıdır. Yani kızlık zarı birkere bozulduğu zaman artık kendi kendine iyileşmez. Ancak kızlık zarı dikimi metodları uygulanarak eski haline getirilmesi mümkün olur. Okumaya devam edin ayrıntılar geliyor. 

KIZLIK ZARI HERKESTE AYNIMIDIR VE NEREDEDİR?

Kızlık zarının şekli genelde hilal gibidir. Bazen delikli, elek gibi bazen köprü gibi mukoza parçaları olan çeşitli şekillerde olabilir. Çoğunlukla halka tarzı hilal şeklinde olup üzerinde ince çentikler bulunur. Bazen de çok kalın olup ilişkide yırtılması çok zor olabilir hatta ilişkiyi imkansız hale getirebilir. Çok ender olarak da kızlık zarının olması gereken yer tamamen kapalı olup akıntı ve adet kanının dışarı akmasını engeller. Bu durumda cerrahi müdahale yaparak zarı açmak gerekir.
Bulunduğu yer ise vagina girişinin hemen 1-2 cm içidir. Buda demektir ki abartılı mastürbasyon, sürtünme yolu ile ilişki yada penisin 1-2 cm vaginaya doğru ittirilmesi kızlık zarında zedelenme hatta yırtılmalara sebep olur.

KIZLIK ZARI İLK İLİŞKİDE MUTLAKA KANARMI?

Hayır. Kızlık zarlarının tamamı ilk ilişkide kanayacak diye bir kural yoktur. Ortalama olarak % 90 kadar kişide az ya da çok kanama oluşur. Kalanlarda ise kanama olmaz. Bunun çeşitli sebepleri vardır.

İLK İLİŞKİDE KIZLIK ZARIM KANAMADI AMA BAKİREYİM NEDEN KANAMA OLMADI ÖYLEYSE?
Bu sorunun cevabı kızlık zarının yapısal durumuyla alakalıdır. Bazı kızlık zarları esnek yapıda olup penis tarafından ilişki esnasında zorlandığında esneyerek yırtılmaz ve dolayısıyla da kanama olmaz.
Yine bazı kızlık zarları gevşek yapıda olup ilişki esnasında penisin girmesine uygun yapıdadır. Bu gibi durumlarda da zar yırtılmayacağı için kanama oluşmaz.
Bir diğer durum ise zarın ilişkide yırtılması fakat kanama olmaması durumudur. Kanama olması için zar yırtıldığında damarlarında yırtılması gereklidir. Bazen zar yırtılır damar yırtılmaz dolayısıyla kanama olmaz.

KIZLIK ZARI NASIL VE NEREDEN YIRTILIR?

Kızlık zarı ilişki, abartılı mastürbasyon, vibratör yada benzeri cisimler, bazen sürtünme yolu ile olan ilişki bazen de ender olarak ağda yaparken, ata, bisiklete binerken yada düşme çarpma gibi kaza hallerinde yırtılabilir. Yırtılma saat kadranına göre daha çok 6 hizasında olur. Saat 3 ve 9 hizaları da yırtılmanın sıklıkla olduğu yerlerdir.

KIZLIK ZARININ YIRTILDIĞINI NASIL ANLARIM?

Eğer herhangi bir şekilde vaginaya bir şey girmişse az ya da çok bir lekelenme kanama olmuşsa bu esnada ağrı hissetmişseniz zar yırtılması ya da zedelenmesi ihtimal dahilindedir. Ayna yardımıyla siz ya da bir başkası bakarak zar hakkında bilgi sahibi olamazsınız yanlış yorumlayabilirsiniz. Bu işi jinekologlara bırakmak en doğru yol olacaktır.

KIZLIK ZARI MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

Bu muayene jinekologlar açısından kolaydır. Herhangi bir cihaz ya da alet kullanılmaz. Dış dudaklar aralanarak ıkındırma suretiyle zar görülebilir hale getirilir ve gözle bakılarak yırtık olup olmadığına karar verilir. Bu muayene sorularınızın hemen hemen tamamının cevap bulabileceği bir işlemdir.

YIRTILMIŞ BİR KIZLIK ZARI DİKİLEREK ESKİ HALİNE GETİRİLEBİLİRMİ?

Bunun cevabı şu şekilde verilebilir. Bu amaçla birçok yol denenmiş ve en sonunda flep yöntemi denilen yöntemin en başarılı işlem olduğu anlaşılmıştır. Başarı oranı % 90 dir. Yeni bir zar oluşturulur. Aynı kızlık zarı gibi dış bir etkenle zorlama olmadıkça kalıcıdır ve etkisi yıllarca sürer.

GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ NEDİR?

Bu işlem kalıcı kızlık zarı dikimi gibi etkisi yıllarca süren bir işlem değildir. Vakit sıkıntısı olan zamanı yetersiz kişilerin tercih ettiği bir yoldur. Etkisini en fazla 1 haftada kaybeder. Yırtık zar alanlarını geçici olarak dikmek suretiyle yapılır kanama şansı % 88-90 gibidir.

ZAR DİKME İŞLEMİ KAÇ KERE YAPILABİLİR

Kalıcı zar dikme flep yöntemiyle yapılan işlem 2 kere yapılabilir. Geçici işlem için herhengi bir sınır yoktur birçok kez yapılabilir.

KALICI ZAR DİKİMİ FLEP SONRASI EN ERKEN NE ZAMAN İLİŞKİYE GİREBİLİRİM?
Flep sonrası en erken 4-6 hafta arası bir dönem geçtikten sonra ilişkiye müsaade edilebilir. Bana göre bu makul ve daha güvenlidir.

ZAR DİKİMİNİN SAĞLIĞIMA ZARARLI BİR ETKİSİ OLURMU?
Hayır herhangi bir sağlık sorunu oluşturmaz.

ZAR DİKİMİ ADET DÜZENİMİ YUMURTALIKLARIMI ETKİLERMİ ?
Hayır bu işlemin adet düzeniyle rahimle yumurtalıklarla herhangi bir alakası yoktur. İlk ilişki sonrası vagina girişi tümüyle eski orijinal halıne döner.

ZAR DİKİMİ ÇOCUK SAHİBİ OLMAMI ETKİLERMİ?
Kesinlikle hayır. Çocuk sahibi olmanızla bu işlemin uzaktan yakından bir alakası yoktur.

KIZLIK ZARI FLEP İŞLEMİNİN MAALİYETİ NEDİR?

Öncelikle İstanbul’da bulunmaktayız. İstanbul’da kızlık zarı dikim fiyatı nedir diye soracak olursanız cevap xxxx olacaktır. Yasalar gereği bu sorunuza burada yazılı cevap veremeyiz. Bunun için bizimle iletişim kurmanız gerekir.
Sonuç olarak sıkça sorulan sorulara kısa ama anlaşılır cevaplar verdiğimi umuyorum.
Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı bozulduktan sonra adet gecikir mi ?

Kızlık zarı görüntüleri

Yasal Uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.