Kızlık zarı dikimi

İstanbul'da 2019 senesinde kızlık zarı dikimi ameliyatının fiyat bilgisi ve nasıl yapıldığı konusunda girmeden önce şunu söylemek lazım : Tarih boyunca kızlık zarı, himen veya himen insanların kafasını meşgul etmiş ve varlığına ilişkin birçok fikirler üretilmiştir.
Bu gün ulaştığımız tıbbi bilgilere göre de kızlık zarının herhangi bir fonksiyonu tespit edilebilmiş değildir. Bazıları vajinaya mikrop girişini zorlaştırdığını düşünmekle beraber bunu destekleyen herhangi bir somut bulgu yoktur. Ya da ilk ilişkinin gizemi ve özel olması anlamını yükleyenler de vardır ve çoğunluktadırlar.
Bana göre anne karnında bebek oluşum safhalarında oluşan ve sonradan doğmadan önce gerileyen bazı dokular vardır. Bu da o dokulardan olup gerileyen ve artık olarak kalan mukoza kıvrımıdır ve bir fonksiyonu tespit edilememiştir.

Kızlık zarı nerededir ve yapısı nasıldır ?


Himen yada kızlık zarı vagina girişinden itibaren yaklaşık 1-2 cm kadar içerde ve halka şeklinde mukoza kıvrımıdır. Çeşitli şekillerde olabilirse de çoğunlukla hilal şeklinde olup üzerinde küçük çentikler vardır. Yapı olarak kağıda benzetebiliriz. Nasıl kağıdı çekince esnemez yırtılır kızlık zarının yapısı da böyledir ve gerilince esnemez yırtılır. Vagina mukozası da lastik gibi esneme kabiliyetine sahiptir bu doğumun gerçekleşmesi sağlıklı cinsel ilişki için şart olan bir durumdur. Histolojik olarak mukoza adı verilen yapıda ve özelliktedir.

Kızlık zarı ilk ilişkide neden kanar ?


Yapı olarak kızlık zarı halka biçiminde olduğu için ve çapı da penis çapından az olduğundan ilk ilişkide gerilir ve esnek yapıda olmadığı içinde yırtılır ve çapı penis çapıyla eşitlenir. Kanama miktarı değişkendir az veya çok olabilir. Bazen tıbbi müdahale gerektirecek kadar çok kanamada olabilir. Kızlık zarının ilk ilişkide yırtıldığı yer genellikle saat kadranına göre düşünürsek en çok 6 hizasıdır. Bunu saat 3 ve 9 hizaları takip eder. Saat 6 hizasından olan yırtılmalarda kanama daha çok diğer yerlerden olan yırtılmalarda daha azdır.


Bakire bir kızda kızlık zarı ilk ilişkide mutlaka kanar mı ?


Bu sorunun cevabı hayırdır. Ortalama % 90 kadar bakire kızda ilk ilişki kanaması oluşur fakat diğerlerinde bakire oldukları halde kanama olmayabilir. Bunun sebepleri ise şunlardır.
Kızlık zarı esnek yapıda olmamasına rağmen bazı kızlarda % 5 gibi bir oranla esnek olabilir. Bu gibi durumlarda zar halkasının çapı penis çapıyla esneyerek eşitlenir yırtılma olmadığı içinde kanama olmaz.
Bazen zar halkasının çapı geniş olabilir bu durumda zar gerilmeyeceği için ilişkide yırtılmaz ve kanama olmaz.
Bazen de zar yırtılır fakat damar kopması olmaz. Bu durumda da kanama oluşmaz.
Bu saydıklarım hiçte az değildir ve eşler arasında tartışmalara boşanmalara güvensizliklere yol açan sosyal bir problem olarak karşımıza çıkar.
Bu gibi durumların muayene ile anlaşılması tespit edilebilmesi mümkündür.

Kızlık zarı dikilebilir mi ?


Cevabımız evettir. Kızlık zarı dikimi mümkündür. Bu amaçla çeşitli yöntemler denenmiş ve çeşitli çözümler bulunmuştur.
Esas olarak iki yol vardır
1-Geçici kızlık zarı dikimi
2-Kalıcı kızlık zarı dikimi (flep yöntemi)

Geçici kızlık zarı nasıl dikilir avantajları nedir ?


Bu işlem adı gibi süresi kısıtlı ve geçici olarak etkili olan bir yöntemdir. Evlenmeden hemen önce yapılır. Yapıldıktan sonra maksimum 7 gün içinde ilişki olması gerekir. Bu süre aşılır ve ilişki bu arada olmazsa etkisi bitmiş olduğu için kanama oluşmayabilir.
Kızlık zarı üzerine yırtık zar parçalarına dikiş atılarak zar halkası daraltılır ve ilişki olduğunda bu darlık nedeniyle dikişler patlayarak kanama meydana gelir.
Avantajları nispeten daha ucuz, kolay ve yüksek kanama oranı olan bir işlemdir. Herhangi bir hareket kısıtlaması ve ilaç gereksinimi yoktur.
Dezavantajları ise zaman kısıtlaması olması etkisinin çok kısa sürmesi ve genellikle o telaşlı atmosferde bu işe zaman ayıramama riskidir.

Kalıcı kızlık zarı nasıl dikilir ve avantajları nelerdir ?


Kızlık zarı üzerine yapılan dikim işlemleri zarın doku olarak tamir ve yapışma kabiliyeti olmadığı için genellikle başarılı olmaz. Bu nedenle zarla aynı yapıda olan hymen önü dokulardan flep kaldırılarak birbiriyle dikilir ve yeni canlı dokudan oluşan zar yapılır. Son derece başarılı bir işlemdir. Başarı oranı %80 lerin üzerindedir. Anlaşılması son derece zordur.
Yaklaşık 30 dakika kadar sürer lokal anestezi ile yapılır. Bölgesel uyuşturma sonrası hiçbir ağrı duymazsınız. İnce hassas bir işlemdir.
Cerrahi her işlemde olduğu gibi bu konuda da tecrübe ve el becerisi son derece önemli olup başarı oranlarıyla doğrudan ilişkilidir.
Avantajları zaman kısıtlaması olmaması kanama ve başarı oranlarının son derce yüksek olması ve herhangi bir iz kalmadığı için anlaşılmasının son derece zor olmasıdır.
Dezavantajları ise nispeten daha pahalıdır, kızlık zarı dikimi sonrası 4 hafta kadar dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlara dikkat edilmezse başarı oranı düşebilir. Hijyen ve temizlik en başta gelen özen gösterilmesi gereken unsurlardır. 4 hafta boyunca da dikiş yapılan yerin üzerine oturarak yada başka bir şekilde basınç uygulamamalıdır. Ağda yapmak ta dikişlere zarar verebilir. Kurallara uyduğunuz takdirde son derece başarılı ve önerebileceğimiz bir işlemdir.
Daha fazla ayrıntı burada veremem zira bazı konular size özel olacak ve direkt olarak size anlatılacaktır. Bilgi mahremiyeti açısından da bu gereklidir.

Çift kat flep yöntemi nedir ?


Aslında flep yöntemi kalıcı kızlık zarının dikilme şeklini anlatan bir deyimdir. Bunun çift kat olması bazı kilolu veya anatomik zorlukları olanlarda bu handikapları aşmak için kullanılan ve atılan dikiş sayısında bir fazlalığı ifade eden bir deyim olarak kullanılır.

Lazerle kızlık zarı dikimi nedir ?


Lazer, son yıllarda tıpta ve sanayide çok kullanılan, enerjiyi ışık yoluyla bir noktaya fokuslayabilen bir ışık çeşididir. Esas olarak bu enerji kesme yada yakmada kullanılabilir. Benim tıbbi bilgilerime göre lazer ışınları ile dikiş atmak gibi bir yol olamaz ve mantıksızdır. Belki vagina girişi lazer ışığı ile yakılarak ve delikler açılarak bu alanların büzüşmesi ve daraltılması denenebilir ama buda son derece emniyetsiz ve güven vermekten çok uzak bir yoldur ve bana göre sonuçları açısından güven vermekten uzak bir işlemdir, ama karar tabiî ki sizlerindir.

Kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılabilir mi ?


Bu konuda söyleyebileceğim içiniz rahat olsun . Fakat daha fazla bilgiyi burada anlatmam etik olmaz ve bilgi mahremiyeti açısından sakıncalıdır. Bu konular karşılıklı konuşarak izah edebileceğimiz konulardır. Fakat içinizin rahat etmemesi için bir sebep olmadığını söyleyebilirim.

Kızlık zarı dikimi ile beraber vajina daraltılabilir mi ?


Evet daraltılabilir. Vaginal girişte ilk ilişki darlığını arzu edenlere önerebileceğim bir işlemdir. O esnada yapılması kolaydır. Maaliyette küçük bir artış olmakla beraber fonksiyonu açısından memnun kalacağınızı umduğum bir işlemdir. Fakat nihai kararı siz vereceksiniz arzu ederseniz bu işlemi de birlikte yapabilmemiz mümkündür.

Kızlık zarı dikimi fiyatı nedir ?


Muayenehanemiz İstanbul’da bulunmaktadır. İstanbul’da kızlık zarı dikim fiyatı nedir diye soracak olursanız buna cevap xxxxx lira olacaktır. Sebebi ise genel tababet yasası ve rekabet kuralları yasası gereği internet üzerinden sağlık hizmetleri fiyat listesi belirtilemez. Bu yasaya aykırı bir durum oluşturur. Bu gibi sorularınızı bizimle iletişim kurarak sormanızı ve daha ayrıntılı bilgi sahibi olmanızı öneriyorum.
Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı bozulduktan sonra adet gecikir mi ?

Kızlık zarı görüntüleri

Yasal Uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.